playstation 5 çıkış tarihi özellikleri

PlayStation 5 Çıkış Tarihi & Fiyatı & Özellikleri

PlayStation 5 Çıkış Tarihi & Fiyatı & Özellikleri

PlayStation 5 çıkış tarihi

Son sızıntılara göre playstation 5’in çıkış tarihi 20 kasım ve ilk olarak kuzey amerika bölgesinde satışa sunulacağı öngörülmüştür. Yurt dışı fiyatı 499 dolar olması muhtemel olan bu cihazın, Türkiye satış fiyatı ise 4000-5000 Türk lirası aralığında olması bekleniyor.

Japon devi SONY Yeni nesil oyun konsolunun adının Playstation 5 olacağını açıkladı. Şirketin CEO’su Jim Ryan Playstation 5’in 2020‘nin sonunda satışa sunulacağını duyurdu. Konsolun şuana kadar bildiğimiz en belirgin özellikleri; Eski konsoldaki oyunları çalıştırması, 8K çözünürlük desteği, yeni 3D ses Yongası ve normal bir bilgisayardaki SSD‘den kat kat hızlı bir sabit disce sahip olması. Yeni konsolun fiyatı hakkında açıklama gelmezken, iddaa ve tahminlere göre fiyatı 499 dolar seviyelerinde olacağı bekleniyor. Bu da Türkiye fiyatı güncel kurdan hesaplarsak, vergiler dahil 4.000-5.000 TL bandında olacağını söyleyebiliriz.

PlayStation 5 işlemcisi

Bu 5. nesil oyun konsolumuz, AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi ile kurulan sekiz çekirdekli bir işlemciyi kullanıyor. Grafik işlemcisinde ise yine AMD Radeon Grafik işlemcisi ile beraber kullanıcıya sunuluyor.

playstation 5
Görsel konseptir.

PlayStation 5 Özellikleri R2 & L2

Yeni nesil konsolu beklendiği gibi CPU hızı olarak eski nesilden daha güçlü olacak. Yeni oyun kumandaları daha iyi geri bildirim sunacak ve titreşim kalitesini daha iyi bir seviyeye taşıyacak.

Dualshock 5

sony dualshock 5
sony-dualshock-5

R2 ve L2 tuşları yerini sensörlere bırakacak. Bu yeni nesilde de Optik bir CD okuyucu bulucak. İşlemcisi ise AMD Yzen serisi ve 8 çekirdekli olacak. Yeni nesil konsolları SSD bir sabit diske sahip olmasıyla oyun yükleme sürelerini minimuma düşürecek ve zamandan kazandıracak.

Sony’den yapılan açıklamaya göre, tuşların sertlik ayarları ve titreşim ayarı yapılabilecek.

PlayStation 4 Oyunları PlayStation 5’de Oynamaya Devam Edeceğiz

Bu seride bizi daha iyi bir ses kalitesi ve 8K ya kadar görünütü kalitesi karşılayacak. Eski oyun konsolumuz olan PlayStation 4‘ün oyunlarını bu yeni nesil konsolda oynamak mümkün olacaktır.

playstation-5
görsel konseptir.

Resmi Playstation sayfası için tıklayınız.

PlayStation 4 oyunları için tıklayınız.

Bir cevap yazın