forza horizon 5

Forza Horizon 5 Çıkış Tarihi & Fiyatı

Forza Horizon 5

Need For Speed Heat‘in çıkmasından sonra tüm gözler Forza horizon 5 serisine çevrilmiş durumda.

Bu yazımızda araba yarışı denilince aklımıza gelen, 2 yarış serisinden birisi olan, Forza Horizon serisinin 5. oyununa bakacağız. Her Forza serisinde olduğu gibi yeni çıkacak bu seride de, araba yarışı oyunlarının çıtasını bir üst seviyeye çıkaracağını söyleyebiliriz. Yazımızın devamında ise birde kötü haber ihtimali bulunmaktadır.

İngiliz video oyun geliştiricisi olan Playground Games, Forza Horizon’ın ilk serisini 2012 yılında bizlerle tanıştırdı. Böylelikle  bu muhteşem araba yarışı serisine ve görsel şölene başladık. Forza Horizon açık bir dünya yarış ortamı sağladı ve Turn 10 stüdyo ile birlikte Playground Games tarafından geliştirildi. Oyunun yayınlayıcısı ise Microsoft Studiodur.

Forza Horizon 5 ne zaman çıkacak? 2020

Oyun severlerin sorduğu soruların başında Forza Horizon 5’in ne zaman çıkacağı? Hangi haritayı kullanacağı soruları geliyor. Bunun için geçmiş Horizon serilerine bakacağız.

 1. Forza Horizon (2012)
 2. Forza Horizon 2 (2014)
 3. Forza Horizon 3 (2016)
 4. Forza Horzion 4 (2018)

Şuana kadar herhangi bir yetkiliden oyunun çıkış tarihi hakkında bilgi gelmedi fakat serinin yayınlanma tarihlerine bakarak, Forza Horizon 5’in eylül-ekim 2020 yılında bizlerle olacağını söylememiz yanlış olmaz.

5. Serinin Haritası: Asya

Bir sonraki soru ise oyunun hangi haritada olacağı. Biliyoruz ki her seri farklı bir şehir/ülkede oynandı. Yeni seride acaba bir asya ülkesi mi yer alacak? Şimdi geçmiş serilerde Forza Horizon’un yer aldığı haritalara bakacağız.

 1. Forza Horizon (ABD’nin Colorado eyaleti) 2012
 2. Forza Horizon 2 (Güney Fransa ve Kuzey İtalya) 2014
 3. Forza Horizon 3 (Avustralya) 2016
 4. Forza Horizon 4 (Birleşik Krallık) 2018

Önceki serilerin Avrupa, Amerika ve Avustralya kıtalarında oynadığımıza göre sıradaki serinin Asyada bir haritada gerçekleşeceği ihtimali artıyor. Hatta bu ihtimalin Japonya veya Çin olduğu tartışılıyor. Şimdilik bu kadar. Geri kalan bilgiler için Microsoft Studios veya Playground Games‘i beklemek zorundayız.

Horizon 5 den kötü haber gelebilir mi?

 • Forza Motorsport (2005)
 • Forza Motorsport 2 (2007)
 • Forza Motorsport 3 (2009)
 • Forza Motorsport 4 (2011)
 • Forza Horizon (2012)
 • Forza Motorsport 5 (2013)
 • Forza Horizon 2 (2014)
 • Forza Motorsport 6 (2015)
 • Forza Horizon 3 (2016)
 • Forza Motorsport 7 (2017)
 • Forza Horizon 4 (2018)

Kötü haber ise 2020 de beklediğimiz bu yeni serinin,  Forza Motorsport 8′in kaderi ile aynı olma durumu. Üstteki tabloda gördüğünüz gibi sonu çift sayı ile biten yıllarda Horizon serisi, tek sayı ile biten yıllarda ise Motorsport serisi yayınlanmaktadır. Forza Motorsport 7, 2017 yılında piyasaya sürüldü ve sıralama düzenine göre 2019’da Forza Motorsport 8 çıkması gerekirdi. Ancak, Turn 10 stüdyo bunu yapmayarak, yeni serinin sorunlarını gidereceğini ve daha fazla içeriği düzenlemek için, bu yıl yeni Motorsport serisi yayınlamayacağını duyurdu. Forza Horizon 5’e benzer bir şey olabileceğini düşünüyoruz. Ekim 2018’de Forza Horizon 4’ün piyasaya sürülmesinden bu yana, oyunculara her hafta iki yeni araç verildi ve oyuna birçok yeni etkinlik eklendi. En son eklenen Lego vadisi gibi. Oyunla ilgili birden fazla performans sorunu da var. Bu nedenle, Forza Horizon 5‘in Forza Motorsport 8 ile aynı kadere sahip olabileceğine ve geliştiricilerin oyunun 2021 yılına kadar başlamasını geciktirebileceğine inanmak mantıklıdır. Dolayısıyla Eylül-Ekim 2020 yerine Eylül-Ekim 2021 FH5’in çıkış tarihi olabilir.

Forza Horizon 5 WS Need For Speed Heat

Need for Speed‘in son yıllardaki rakibi olan Forza Horizon serisi, hikaye ve araba çeşitliliği anlamında NFS’den daha üstün olduğu herkes tarafından kabul edilmektedi. Forza Horizon 4’ün belli başlı farkları; araçlarda nitro olmaması, her hafta değişen 4 mevsim ve 450’den fazla araç çeşitinin olmasıdır. Need For Speed serisi çoğu oyununda, kaçak araba yarışları ve polis kovalamacaları ile ön plana çıkmaktadır. Araç modifiye konusunda ise NFS bir nebze daha üstün. Forza Horizon 4 ise arabaların ince ayarları konusunda yani ön ve arka viraj demiri ayarı, lastik basınç ayarı gibi 10 taneden fazla ince ayarı mevcuttur. Eylül-ekim 2020 gibi beklediğimiz yeni forza horizon serisi acaba NFS Heat’e nasıl cevap verecek?

Forza Horizon 5 Sistem Gereksinimleri

Oyun için şuana kadar açıklanmış resmi bir sistem gereksinimi yoktur. İlgili açıklamalardan sonra başlık altına eklenecektir.

 • İşlemci:
 • Ekran kartı:
 • Ram:
 • İnternet hızı:
 • Depolama:

Resmi Forza Horizon 4 marketi için tıklayınız.

Forza Horizon 4 inceleme fiyatı ve sistem gereksinimleri sayfası için tıklayınız.

Bir cevap yazın